Divoké srdce Afriky

min29. 11. 2023 sa naši študenti zúčastnili v mestskom kine filmovej projekcie s názvom „Tanzánia -  divoké srdce Afriky.“

Členovia expedície Martin a Ivan vzdelávací projekt uviedli a preniesli študentov prostredníctvom filmu do rozľahlej a nádhernej divočiny, do Tanzánie, ktorá je jednou z najromantickejších a súčasne najpriateľskejších krajín na čiernom kontinente. Navštívili jej národné parky a prírodné rezervácie, v ktorých žijú milióny zvierat. Národný park Serengeti je miestom, kde možno každý rok pozorovať jedno z najpôsobivejších prírodných predstavení - pravidelnú migráciu obrovských stád pakoňov, zebier a antilop. Zlatým klincom zvieracieho dobrodružstva bolo v národnom parku Gombe  stretnutie so šimpanzmi, ktorí sú najbližšími žijúcimi príbuznými človeka. Výskumom primátov v tomto parku sa zaoberala slávna vedkyňa Jane Goodallová. Prešli sa pod najvyššou horou Afriky, poodhalili tajomstvo Veľkej priekopovej prepadliny, preskúmali jazero Tanganika a Viktóriine jazerá. Dych berúcim zážitkom bolo stretnutie s príslušníkmi kmeňa Hadza, ktorí tu žijú už takmer 10 tisíc rokov. Patria medzi posledných ľudí, ktorí sa živia ako lovci a zberači.  V Tanzánii žije približne 55 miliónov obyvateľov a existuje viac ako 120 rôznych kmeňov. Najznámejší je kmeň Masajov, ktorí obývajú rozľahlé územia v Keni a Tanzánii. Zo všetkých pôvodných afrických domorodých obyvateľov si aj napriek masívnemu tlaku civilizácie uchovávajú svoje tradície.

Filmová projekcia bola obohatená mapami, plánikmi, schémami, animáciami, autentickými zvukmi a pôsobivou hudbou.Po skončení projekcie mali študenti na cestovateľov veľa zvedavých otázok, na ktoré obaja radi odpovedali.

Filmová expedícia do Tanzánie bola pre všetkých výnimočným cestovateľským zážitkom. Martinovi a Ivanovi patrí veľká vďaka a úcta za to, že nám ho sprostredkovali!

Mgr. Jarmila Čásarová
PK všeobecnovzdelávacích predmetov