Naša predvianočná odborná exkurzia vo Viedni

minDňa 14.12. t. r. študenti II.BW, III.BW (hotelová akadémia) a IV.AW (manažment regionálneho cestovného ruchu a obchodná akadémia) navštívili hlavné mesto Rakúskej spolkovej republiky Viedeň. Účelom cesty bolo spojiť príjemné s užitočným. Zoznámili sme sa s najvýznamnejšími pamätihodnosťami tejto mimoriadnej historickej metropoly v našom susedstve, samozrejme, prezreli si aj tradičné viedenské vianočné trhy a zastavili sa aj v známej rodinnej čokoládovni Hauswirth v prihraničnom mestečku Kittsee, kde sme na vlastné oči videli výrobné priestory, technológiu výroby čokolády a nakúpili si v podnikovej predajni čokoládové výrobky vo vianočnom prevedení za výhodnú cenu.

V centre Viedne si naši študenti  prezreli architektúru a dominanty politického, kultúrneho a spoločenského života bývalej rakúskej monarchie, ktorej súčasťou boli aj Slováci. Spoločne sme navštívili a obdivovali sochy, verejné priestranstvá, paláce cisára Františka Jozefa a jeho manželky cisárovnej Sissi, nechýbala ani podrobná prehliadka dominanty Viedne Stephansdom (Dóm sv. Štefana) s podzemnými katakombami, kde sme sa v angličtine a nemčine zoznámili s pohnutou minulosťou tejto všeobecne známej katedrály. Nasledovali  vianočné trhy na Mariahilferstrasse, ktoré sme si všetci užili vizuálne aj prostredníctvom chutných nápojov a jedál.

Unavení, ale spokojní a plní dojmov, nových poznatkov a krásnych spomienok sme sa všetci šťastlivo vrátili domov z mrazivej, po celý deň bolo mínus 10 stupňov Celzia, ale očarujúcej predvianočnej Viedne.

Nedá mi nespomenúť, že exkurzia do predvianočnej Viedne patrí na našej škole k dlhoročnej tradícii a je jednou z najobľúbenejších výchovno-vzdelávacích aktivít Smile.

 

Mgr. Janka Štyriaková
PK cudzích jazykov